Kynologia to jedna z ważniejszych dziedzin leżących w zakresie bardzo szerokiego wachlarza zainteresowań Polskiego Związku Łowieckiego. Pies na polowaniu to nie tylko przyjaciel i wdzięczny towarzysz łowieckiej przygody. Pies myśliwski użytkowany łowiecko to przede wszystkim niezawodny oraz niezastąpiony pomocnik, mający spełniać wyraźnie określone zadania jak również nadzieje jakie pokładają w swych podopiecznych myśliwi w kontekście ich wykorzystywania podczas łowów. Dzięki wrodzonym przymiotom jak i w dużej mierze specjalistycznemu szkoleniu, praca psa myśliwskiego w łowisku, w znaczącym stopniu podnosi poziom skuteczności polowania zarówno na ptactwo jak i zwierzynę grubą, a także co niezwykle istotne, pozwala określić owe polowanie mianem etycznego, prawego, humanitarnego, zgodnego z obowiązującym prawem oraz tradycją.
Podział ras wg grup FCI:
Grupy ras psów wg podziału FCI ( Federation Cynologique Internationale).
Pełna lista ras psów z podziałem na grupy FCI oraz z wzorcami ras znajduje się na stronie Związku Kynologicznego w Polsce
-
Grupa I – Owczarki i inne psy pasterskie z wyłączeniem ras szwajcarskich.
W TEJ GRUPIE BRAK PSÓW MYŚLIWSKICH
-
Grupa II – Pinczery, sznaucery, molosy, psy górskie, szwajcarskie psy pasterskie.
W TEJ GRUPIE BRAK PSÓW MYŚLIWSKICH
-
Grupa III – Teriery
Prawie wszystkie teriery pochodzą z Wysp Brytyjskich – w tej grupie występują 33 rasy, a tylko 7 pochodzi z innych części świata. Były hodowane początkowo do stróżowania przy obejściach, tępienia szkodników (gryzoni) i polowania na drobną zwierzynę. Teriery były też wykorzystywane w walkach psów. Pochodzą głównie z krzyżówek brytyjskich kundelków, nad którymi pracowano kierując się cechami charakteru kojarzonych egzemplarzy a także ich eksterierem.
Teriery odznaczają się dużą inteligencją, znacznym temperamentem, dobrym zdrowiem i dużą odpowiedzialnością. Łatwe w szkoleniu, chętnie i szybko uczą się, są wesołe i skore do pracy i zabawy. Zyskały też popularność jako psy hodowane typowo do towarzystwa. Niestety dostarczają problemów swoim właścicielom ciętością, temperamentem i zamiłowaniem do włóczęgostwa.
Grupa 3 dzieli się na sekcje: teriery duże i średnie, teriery małe, teriery typu bull, teriery miniaturowe.
Najpopularniejsze rasy myśliwskie w grupie III – wzorce ras:
-
Border Terrier
-
Foksterier krótkowłosy
-
Foksterier szorstkowłosy
-
Jack Russell Terrier
-
Niemiecki terier myśliwski / Jagdterrier
-
Parson Russell Terrier
-
Terier walijski
-
Airedale Terrier
-
Grupa IV – Jamniki
Grupa doskonałych psów myśliwskich, obdarzonych wspaniałym węchem, pracujących głównie jako norowce. Pochodzą prawdopodobnie od niemieckiego krótkonożnego psa gończego zwanego Dachsblacke. Początkowo ich zadaniem było gonienie zwierza po tropie. Jamniki to psy bardzo śmiałe, pojętne i mocno przywiązujące się do właściciela. Mają wesołe usposobienie, są czujne i bardzo ruchliwe. Problemem może być nieposłuszeństwo, mimo wyróżniającej inteligencji.
Występuje tylko jedna sekcja jamników, w której dzieli się psy według szaty (długowłose, szorstkowłose i krótkowłose) a te z kolei na 3 grupy według wielkości – obwodu klatki piersiowej (standardowy, miniaturowy i króliczy). Tak więc mimo jednej sekcji i jednego wzorca ocenia się 9 różnych ras.
Najpopularniejsze rasy myśliwskie w grupie IV:
-
Jamnik długowłosy
-
Jamnik krótkowłosy
-
Jamnik szorstkowłosy
-
Grupa V – Szpice i psy w typie pierwotnym
Tu znajdziemy najstarsze i najbardziej zbliżone do pierwowzoru psa domowego czworonogi. Szpice w większości są psami łagodnymi, ale nie są łatwe w szkoleniu ze względu na niechęć do podporządkowywania się i umiarkowaną karność. Znaczna część omawianej grupy ma europejskie i skandynawskie korzenie ale są też przedstawiciele Azji i nie tylko. Występuje zróżnicowana wielkość (mały zadziorny shiba, wielokrotnie większy alaskan malamute). Jedni przedstawiciele omawianej grupy są spokojni i niehałaśliwi inni wręcz przeciwnie. Zróżnicowanie sposobu bycia i reakcji jest w tej grupie dość znaczne. Np. szpice myśliwskie nie nadają się kompletnie na stróżów, zaś pozostawione bez dozoru mogą gonić zwierzynę. Szpice zaprzęgowe, przystosowane do pracy, wymagają dużo ruchu i fizycznego wysiłku. Są odważne i chętne do poznawania wszystkiego, co nowe.
W grupie 5 wyróżniamy następujące sekcje: północne psy zaprzęgowe, północne psy myśliwskie, północne psy pasterskie, szpice europejskie, szpice azjatyckie i rasy pokrewne, rasy pierwotne, rasy pierwotne myśliwskie oraz psy myśliwskie z pręgą na grzbiecie.
Najpopularniejsze rasy myśliwskie w grupie V :
-
Karelski pies na niedźwiedzie
-
Łajka rosyjsko-europejska
-
Łajka wschodniosyberyjska
-
Łajka zachodniosyberyjska
-
Grupa VI – Psy gończe i posokowce
To grupa bardzo jednolita. Wszyscy jej przedstawiciele pochodzą od legendarnego psa św. Huberta – bloodhounda. To psy użytkowe i pracujące w czasie polowań głownie jako tropowce i dzikarze. W miastach trzymane są niebyt chętnie z racji zamiłowania do ucieczek i włóczęgostwa. Obdarzone doskonałym węchem, prawie wszystkie wyposażone przez naturę w długie, obwisłe uszy pomocne w tropieniu.
W grupie 6 wyróżniamy sekcje: psy gończe, posokowce, rasy pokrewne.
Najpopularniejsze rasy myśliwskie w grupie VI :
-
Basset Hound
-
Beagle
-
Gończy polski
-
Gończy słowacki
-
Gończy berneński
-
Gończy hamiltona
-
Ogar polski
-
Mały gończy gaskoński
-
Posokowiec Bawarski
-
Posokowiec Hanowerski
Grupa VII – Wyżły (psy wystawiające zwierzynę)
W tej grupie znajdziemy psy, których wspólną cechą jest wystawianie zwietrzonej zwierzyny poprzez „stójkę”, w bezruchu. Wyżły są wszechstronnie uzdolnione myśliwsko.
Jako psy typowo myśliwskie cenione są głównie wyżły kontynentalne i angielskie, zaś jako psy do towarzystwa – przyjaźń człowieka zaskarbiły sobie głównie setery. Psy tej grupy to zwierzęta obdarzone bardzo miłym charakterem, żywiołowym temperamentem, łagodnością i przyjaznym nastawieniem do ludzi i zwierząt.
W grupie 7 rozróżniamy sekcje: wyżły kontynentalne, wyżły brytyjskie i irlandzkie, setery.
Najpopularniejsze rasy myśliwskie w grupie VII :
-
Duży münsterländer
-
Gryfon Korthalsa
-
Mały münsterländer
-
Pointer
-
Seter angielski
-
Seter irlandzki umaszczenie czerwono-białe
-
Seter irlandzki
-
Seter szkocki – Gordon
-
Wyżeł czeski szorstkowłosy – Fousek
-
Wyżeł niemiecki długowłosy
-
Wyżeł niemiecki krótkowłosy
-
Wyżeł niemiecki szorstkowłosy
-
Wyżeł weimarski
-
Grupa VIII – Aportery, płochacze, i psy dowodne.
Tutaj znajdziemy wysoko wyspecjalizowane psy myśliwskie, których głównym zadaniem jest wyszukiwanie i wypłaszanie zwierzyny z zarośli, głównie ptactwa, a następnie po zestrzeleniu przez myśliwego aportowanie jej z ziemi lub wody. Psy z tej grupy są łagodne i spokojne, nie pozbawione jednak energii i żywego temperamentu. To psy towarzyskie, podatne na szkolenie i chętnie pracujące dla człowieka. Dziś doceniane jako psy przewodnicy, pracujące przy wykrywaniu narkotyków, w dogoterapii lub uprawiające psie sporty takie jak agility, frisbee czy obedience.
Grupę 8 dzielimy na następujące sekcje: psy aportujące (retrivery), płochacze (spaniele) i psy dowodne.
Najpopularniejsze rasy myśliwskie w grupie VIII – wzorce ras:
-
Cocker spaniel angielski
-
Curly Coated Retriever
-
Flat Coated Retriever
-
Golden Retriever
-
Labrador Retriever
-
Płochacz niemiecki – Wachtelhund
-
Springer spaniel angielski
-
Springer spaniel walijski
-
Grupa IX – Psy ozdobne i do towarzystwa
W TEJ GRUPIE BRAK PSÓW MYŚLIWSKICH
-
Grupa X – Charty
To prawdopodobnie najstarsze psy myśliwskie, które znane były już w starożytnym Egipcie i Grecji. Charty od zawsze służyły do ścigania i łowienia zwierzyny na otwartej przestrzeni. Ich cechą charakterystyczną jest długa wąska głowa, długa i muskularna szyja i bardzo długi ogon w czasie biegu służący za ster i pozwalający na nagłe zwroty. Wyróżniają się doskonałym wzrokiem i osiąganiem znacznie większych prędkości w czasie biegu niż inne psy. Charty są bardzo zacięte, zdeterminowane w pogoni za zdobyczą, ale miłe, nie agresywne wobec psów i ludzi. Dziś już się z nimi nie poluje, a w Polsce wymagane jest pozwolenie na ich posiadanie z powodu wykorzystywania przez kłusowników do nielegalnych polowań. Charty mają nieprzystępny charakter i bardzo trudno się szkolą. Mają opinię miłych delikatnych, niekłopotliwych domowników.
Grupa 10 dzieli się na sekcje: charty długowłose, charty szorstkowłose, charty krótkowłose.
PSY NIEGDYŚ UŻYWANE DO POLOWANIA, OBECNIE W POLSCE OBOWIĄZUJE ZAKAZ POLOWAŃ Z CHARTAMI I ICH MIESZAŃCAMI.